Što je to gingivitis i kako se leči?


4 minute

 

Ako imate osećaj da vaše desni možda nisu u najboljem stanju, niste jedini. Mnogo ljudi ima gingivitis, ali dobra vest je da se uz nekoliko ključnih koraka i brzo delovanje može u potpunosti izlečiti.

 

Evo kako proveriti imate li gingivitis i koji je najbolji način da vaše desni budu zdravije.

Što je gingivitis?

 

Gingivitis je upala desni uzrokovana nakupljanjem bakterija (poznatih i kao plak) na i između zuba. Ako zube ne perete temeljno ili dovoljno često, bakterije se nakupljaju i napadaju tkivo na desnima, uzrokujući krvarenje i upalu.*

Gingivitis je bolest desni

 

Vaš bi stomatolog kad govori o gingivitisu mogao upotrebiti i termine upala desni ili bolest desni. Gingivitis je zapravo prvi stadijum bolesti desni i, ako se ne leči, može dovesti do ozbiljnijeg stadijuma bolesti desni (zubnog mesa) poznatog kao parodontitis.

Kako mogu znati imam li gingivitis?

 

Gingivitis ima neke očigledne znake na koje biste trebali paziti tokom svakodnevne oralne nege. Dok su zdrave desni obično svetloroze boje, desni s gingivitisom su tamnije boje i mogu postati upaljene i bolne tokom pranja i čišćenja zubnim koncem.

Zvuči poznato? Ako ste primetili krvarenje ili tamnjenje desni, važno je brzo delovati kako biste sprečili dalje oštećenje i parodontitis.

 

Niste sigurni u kakvom su stanju vaše desni? Vaš stomatolog može vam dati smernice ako vi sami niste sigurni kakvo je zdravlje vaših desni.

What should I do if I think I have gingivitis?

Što treba da učinim ako mislim da imam gingivitis?

 

Kao što smo već rekli, gingivitis se može lečiti. Dakle, ako osećate bol ili vam desni krvare dok perete zube i čistite međuzubni prostor, postoji nekoliko koraka koje možete poduzeti da ih vratite u zdravo stanje. Evo kako da se rešite gingivitisa.

1. korak: Perite zube dvaput dnevno

 

Pranje zuba funkcioniše gotovo poput pritiskanja dugmeta za resetovanje plaka koji se nakupljao otkako ste poslednji put oprali zube. Između dva pranja zuba bakterije se prirodno nakupljaju i stvaraju naslage plaka, zbog čega je toliko važno često pranje. U idealnom slučaju, trebali biste da perete zube dvaput dnevno, svaki put po dve minute kako biste bakterije koje uzrokuju gingivitis držali pod kontrolom.

2. korak: Odaberite nežnu četkicu za zube

 

Ako osećate bol zbog gingivitisa, pokušajte da koristite četkicu za zube namenjenu osetljivim desnima. Nežna četkica za zube dizajnirana je za masiranje ruba desni, negu svih osetljivih područja i efikasno čišćenje.

 

Za temeljitije čišćenje razmislite o korišćenju sonične četkice za zube. Efikasnija je u uklanjanju bakterija od obične četkice za zube.

Šta vam je potrebno

3. korak: Očistite prostor između zuba

 

Postoje neke stvari u životu za koje znate da biste ih trebali raditi svaki dan, a ipak ih pravite samo ponekad. Jedno od njih je čišćenje međuzubnog prostora. Ako se prepoznajete u ovom opisu i brinete zbog gingivitisa, vreme je da povedete računa o tome. Plak se ne nakuplja samo na zubima, već i između zuba, pa da biste ga pobedili, morate steći naviku svakodnevnog čišćenja prostora između zuba.

 

Idealno vreme za takvo čišćenje je neposredno pre večernjeg pranja zuba. Recite zbogom gingivitisu!

4. korak: Zakažite pregled

 

Ako primetite da su vaše desni i dalje upaljene i osetljive, čak i uz dodatnu i temeljnu negu, bilo bi dobro da zakažete pregled kod svog stomatologa. Vaš stomatolog može vam dati personalizirane savete o tome kako se nositi s gingivitisom kao i pobliže prouči vaše celokupno oralno zdravlje.

 

Sada kada znate šta je gingivitis i kako ga se rešiti, nastavite s redovitim pranjem i čišćenjem između zuba kako biste pomogli svojim desnima da ostanu zdrave.

You are about to visit a Philips global content page

Continue

Нашу веб страницу је најбоље прегледати у најновијој верзији Мицрософт Едге, Гоогле Цхроме или Фирефок.